W-poloha.

Dobrý deň! Dnes sa poďme rozprávať o stabilných polohach u dieťaťa a ako príklad uvedieme W-polohu to znamená, že takú, keď zadok dieťaťa sa nachádza na podlahe, a bedrá, kolená a chodidla sú otočené smerom von. Ale najprv urobime malú odbočku od témy.

2015-12-29_082911

Dosť často, na akékoľvek pripomienky od lekára-fyzioterapeuta alebo od chirurga, môžete počuť: «Som sám takto sedel/ chodil/ ležal a nejakým spôsobom vyrástol». Poďme si riešiť túto situáciu.

Porovnávať dve generácie je jednoducho nezmyselné. Pred dvadsiatimi rokmi, deti boli omnoho mobilnejšie, jednoducho preto, že nemali tablety , telefóny a počítače. Aj televíziju nemali v takom veľkom rozsahu. To znamená, že ak by sme aj museli diskutovať o stabilných polohách, ako o problémoch, tak to najmä pri patologických ochoreniách centrálneho nervového systému a /alebo pri ťažkých prípadoch dysplázie. Takže, samozrejme, že bolo možné sedieť zhrbený, ale potom ešte behať, skákať, vykonávať saltá a v ďalšie rôzne spôsoby vykonávať fyzickú aktivitu. Ak je vaše dieťa také, tak ďalej už tento článok ani nemusíte čítať, budeme v tomto článku rozprávať o takých deťoch, ktoré sa veľmi nepohybujú, a zároveň majú zvýšenú mobilitu (flexibilitu /pohyblivosť) kĺbov.

A druhý bod. «Nejako vyrastol» a «vyrastol zdravým»- to sú dve rôzne veci. Dnešní dospelí ľudia nebudú vyhľadávať súvislosť medzi nepohodlnými a bolestivými pocitmi v chrbtici s tým, že oni v detstve nejako zle sedeli. Však poďme porozprávať o W-polohe.

Táto poloha je dostatočne pohodlná pre hru, pretože dieťa nemusí stracať úsilie na udržanie rovnováhy, zatiaľ čo ono je zaneprázdnené s hračkami. V takejto polohe dieťa nemá možnosť aktívne pohybovať celým telom, presuvať svoju telesnú váhu zo strany na stranu, voľne sa otáčať. Takže, pre neho to je pomerne ťažké brať hračky, ku ktorým sa ono musí dostať.

Pre dieťa je veľmi dôležité sa naučiť presuvať svoju telesnú váhu a voľne otáčať telo na to, aby rozvinúlo životne dôležité spôsobilosti na udržiavanie rovnováhy, a tiež aj na vytváranie spôsobilosti prekročenia pozdĺžnej osi tela (ktorá bude v budúcnosti veľmi dôležitá pre schopnosť sa naučiť písať). Keď takáto poloha bude konštantnou, tak potom existuje pravdepodobné nebezpečenstvo oneskoreného vývoja motorickej koordinácie, bilaterálnej koordinácie, a to znamená, že môžu vzniknuť ťažkosti pri kreslení, písaní, hrach s loptou a tak ďalej.

Na fyzickej úrovni sa natiahujú panvové kĺby, bedrové kĺby a adduktor stehenného svalu, avšak sedacie svaly a lýtka, naopak môžu byť v hypertenzii. V tomto prípade bude trpieť chôdza, rovnako ako v dôsledku nadmernéj kompenzácie môžu vzniknuť porušenia dynamickej rovnováhy svalového a väzivového systému, čo pravdepodobne bude viesť k X-tvarovému stavu noh, skolióze, a tak ďalej.

skolioz

Keď ste zistili, že vaše dieťa sa vždy nachádza v takejto polohe, sledujte ho niekoľko dní. Davajte si pozor na symetriu, alebo naopak, asymetriu chrbtice a nôh, na jeho chôdzu a pohyby, skontrolujte pohyblivosť kĺbov a svalový tonus. Je celkom možné aj to, že si tuto polohu dieťa vybralo jednoducho preto, že jeho slabý svalový systém jednoducho nie je schopný udržiavať jeho telo v inej polohe.

9479419.155939275

Čo je možné urobiť na odstránenie takejto jeho polohi? Po prvé a predovšetkým, by ste ho mali povzbudiť, aby sediel na podlahe v ďalších polohách: sediaci v polohe «nohy na stranu», sediaci s natiahnutými nohami dopredu, sediaci v polohe «po turecký», sediaci na nízkej stoličke alebo na lavičke. Vyskúšajte častejšie meniť polohu tela u dieťaťa. Zkontaktujte sa s rehabilitačným lekárom, s cieľom vypracovať špeciálny kurz gymnastiky a masáži, s prihliadnutím ku všetkým vlastnostiam vašeho dieťaťa. Nezabudnite tiež aj na to, že deti nie sú ochotné robiť fyzické cvičenia len tak, a preto akékoľvek fyzické aktivity by mali byť v podobe hry alebo mať na konci akékoľvek povzbudenie.

A, nakoniec, posledné. W-poloha alebo akákoľvek iná poloha- to nemusí byť cesta k ochoreniu alebo jeho následkom. Takmer všade som použil slová «môže byť», «pravdepodobne», «možno», to znamená, že nemusíte vziať dieťa a ťahať ho k chirurgovi, akonáhle zistíte, že vaše dieťa nejako čudne sedí. Začnite s obyčajného pozorovania, pokiaľ je všetko v poriadku, keď táto poloha je vybraná dieťaťom iba príležitostne, a ono nezostáva v tejto polohe na dlhú dobu, tak sa potom absolútne nemáte čoho obávať.

Keď budete mať akékoľvek ďalšie otázky, tak vám radi poskytneme potrebné konzultácie na našej stránke na sociálnej sieti «Facebook» alebo priamo na našej internetovej stránke v komentároch.

Mgr. Tymošenko Eugen

FB

Leave a Reply

Jazyk stránok
Naši partneri
Najnovšie komentáre
Sme v Facebook
Facebook