SYNDRÓM VERTEBRÁLNEJ TEPNY
SYNDRÓM VERTEBRÁLNEJ TEPNY
Tento syndróm predstavuje patologický stav, ktorý vzniká pri spazme alebo stlačení (kompresia) samotnej tepny a sympatickej nervovej siete, ktorá ju obklopuje. Práve tieto anatomické štruktúry prechádzajú cez priečne výbežky všetkých krčných stavcov okrem siedmeho.
DÔVODY SÚVISIACE S CHRBTICOU – kompresia tepny v kostnom kanáli, ktorý je tvorený priečnymi výbežkami krčných stavcov alebo na úrovni krátkych naťahovačov (extenzorov) krku.
DÔVODY NESÚVISIACE S CHRBTICOU – ateroskleróza, vývinová anomália
SYNDRÓM VERTEBRÁLNEJ TEPNY
Symptómy ochorenia vyvolávajú v pacientoch nemalé starosti. Závažnosť klinických prejavov syndrómu je potrebné rozlišovať od hypertonickej choroby, vylúčiť nádory na mozgu a prejavy mŕtvice.
Jedným z hlavných symptómov je bolesť hlavy. Môže to byť bolesť tupá, ostrá, pulzujúca či rozširujúca. Obyčajne sa vyskytuje v zátylku alebo v spánkovej oblasti. Pacienti si bolesť často spájajú s nepohodlnou polohou pri spánku, prievanom, zranením krku či dlhodobou nehybnosťou krku. Takisto sa bolesť môže objaviť iba na jednej strane hlavy. Doba trvania sa pohybuje v rozmedzí od niekoľko minút až po dni. Pri ohmatávaní krčnej chrbtice cítime bolesť a svalové napätie.
Závraty – tie sa obyčajne prejavujú ráno po spánku na vysokom vankúši. Bolesť môže byť sprevádzaná poruchou zraku, šumom v ušiach, stratou sluchu.
Nevoľnosť- kým sa dostaví bolesť hlavy, môže dôjsť k nevoľnosti až zvracaniu. Tieto prejavy však nie sú spojené s vnútrolebečným tlakom.
Šum sa v ušiach (buď v jednom alebo oboch) objavuje v noci až nadránom. Zafarbenie zvuku a trvanie šumu môžu byť premenlivé a závisia od polohy hlavy. Keď otáčame hlavou do strán, hluk v ušiach sa zosilní.
Strata citlivosti alebo stŕpnutie- na koži okolo pier, líc, na spánkoch, na čele, krku a rukách.
Mdloby – strata vedomia súvisí s hlavou dlhodobo zahnutou dozadu. V takejto situácii sa prudko narúša výkon celého vertebrobazilárneho systému a mozgové štruktúry trpia. Cez vertebrálne tepny sa zásobuje 30% mozgu (ostatné časti sú vyživované cez krkavice). Dokonca aj zníženie priechodnosti krvi na menej ako 1/3 môže vyvolať závraty, labilnú chôdzu, stratu citlivosti, poruchy zraku až dočasnú slepotu na jedno oko, stratu schopnosti hovoriť.
Dlhodobé trvanie ochorenia pridáva k syndrómu vertebrálnej tepny aj zmenu psychického stavu. Môže sa objaviť strata pamäti, porucha učenia, depresie. Pacient je unavený z neustálych vyčerpávajúcich bolestí hlavy.
Menej častými prejavmi syndrómu vertebrálnej tepny je napríklad kolísanie krvného tlaku, bolesť v pleciach a ruke na jednej strane tela, poruchy rytmu srdcového cyklu. Takéto zmeny sa spájajú s jednorazovým podráždením sympatického nervu.
Telefónne číslo v prípade konzultácií: 0940 532 472 alebo kľudne píšte vo forme osobných správ.
Mgr. Tymošenko Eugen
https://www.facebook.com/bamasaz/