Prečo nás bolia kríže?

 

V poslednom čase sa mi mnoho ľudí sťažuje na bolesť v krížovej oblasti. Často sa bolesť dostáva až do nôh a tá sa môže pri dlhom sedení ešte viac prehlbovať alebo nás nohy začnú bolieť hneď ráno ešte v posteli. Aký je tam rozdiel?
Najčastejšie je takáto bolesť spôsobená slabými svalmi v okolí panvy. V tomto prípade hovoríme nielen o veľkom sedacom svale (glutaeus maximus), ale aj o stredných a malých sedacích svaloch. Spravidla je preťažený hruškový sval, čo je tzv. syndróm piriformis. Celá svalová sústava, ktorá by mala držať pokope panvové kosti, kríže a bedrové kĺby je nevyvážená. Hlavnou funkciou panvy je zabezpečiť vzpriamenú chôdzu. V súčasnosti viac sedíme ako sa hýbeme, kvôli čomu sa svaly doslova odnaučili správne pracovať. Druhou najčastejšou príčinou sú zranenia. V prípade zranení a to aj tých menších (niekedy stačí dokonca aj pád) dochádza k dočasnému odopnutiu svalov, čím ich telo vlastne chráni pred zaťažením. Problém je v tom, že človek si navykne fungovať bez krížových svalov a okolité svaly berú na seba prebytočnú záťaž, čím sa postupne preťažujú a prestanú zvládať svoje vlastné funkcie. Proces, našťastie, vieme otočiť, stačí si o tom niečo naštudovať.

Ako vieme zistiť príznaky?
Po prvé, podľa vlastných pocitov. Telo sa bolesťou, stŕpnutím či pocitom pnutia snaží signalizovať nejakú poruchu.
Po druhé, skúste niekoho poprosiť, aby Vás sfotografoval: Vaše postavenie nôh, sklon panvy, súmernosť zadku alebo bedrových kostí. Fotografia poukáže na zlé držanie tela oveľa presnejšie ako zrkadlo. Ak sú prsty asymetricky uložené, ak panva príliš vyčnieva, v prípade, že sú bedrá „skosené“ (sedacie záhyby sú na rôznych úrovniach), nečakajte príliš dlho s návštevou odborníka.


Čo robiť?
Aby sme mohli začať znova používať potrebnú skupinu svalov, mali by sme sa podrobiť špeciálnym testom, ktoré nám pomôžu identifikovať konkrétneho „vinníka“. Masáž môže pomôcť s odstránením záťaže z okolitých častí a s aktiváciou potrebných vlákien. Testy vedia určiť správny typ gymnastických cvičení na obnovu svalovej rovnováhy. Niekedy je najprv potrebné si prejsť niekoľko sedení pod dozorom inštruktora, aby sme si pohyby správne osvojili (nesprávne cviky môžu stav ešte viac zhoršiť), ale neskôr ich už môžno vykonávať aj samostatne.
Celá liečba môže trvať niekoľko mesiacov. Masáže sa odporúčajú 1-3 krát za týždeň v závislosti od zanedbania stavu. Kontraindikácie sú minimálne.
Existujú cviky, ktoré sa dajú vykonávať aj v prípade prietrže, výčnelkov, po zraneniach či dokonca zlomeninách. V prípade dôsledného dodržania odporúčanej techniky sa však výsledky dostavia rýchlo a natrvalo.
V prípade konzultácie alebo zápisov na masáže, volajte na t.č. 0940 532 472 alebo píšte na facebookovú stránku.

Stranka FB

 

 

Leave a Reply

Jazyk stránok
Naši partneri
Najnovšie komentáre
Sme v Facebook
Facebook