Prečo nás bolí chrbát?

Prečo nás bolí chrbát?
V súčasnosti žije väčšina ľudí pasívny spôsob života. Sedavé zamestnanie, počítače a tablety, pohodlné gauče, autá, autobusy, lietadlá…
Dokonca aj oddychovať od sedavej práce preferujeme po ležiačky. Nuž, ťažko si niekto môže myslieť, že venovať sa plávaniu 2- 3 hodinky denne počas dvojtýždňovej dovolenky pri mori stačí k tomu, aby sme uvoľnili všetko to, čo hromadilo celý polrok.Treba však uznať, že niekomu to naozaj stačí. V takomto prípade ide o dobrú kompenzačnú schopnosť organizmu. A čo majú robiť tí, ktorých bolí chrbát neustále? Cítite tupú bolesť pod lopatkou? Máte pocit, akoby Vám zabili kôl do krížov? Neviete otáčať krkom a tŕpnu Vám ruky?
A tu prichádza na rad otázka: prečo nás bolí chrbát? Ako sa s tým dá bojovať?
Bohužiaľ, mnohí si na bolesť zvykli a tak ju znášajú. Človek sa na lekára, prípadne iného špecialistu, obráti až v takom štádiu bolesti chrbta, kedy je už nevyhnutná vážna liečba. Medicína je bohužiaľ často viac biznis ako naozajstná snaha pomôcť. Pacienta začnú naháňať, aby sa podrobil zbytočným analýzam, nepotrebným postupom a tak sa ťahá čas, čím sa náklady na liečbu zvyšujú. A nakoľko pacient spravidla lekárovi verí, nemá jednoducho žiaden dôvod si overiť nutnosť jeho nariadení.

Ale vráťme sa k prvej otázke. Prečo nás bolí chrbát? V krátkosti- od toho, že neplní svoju funkciu. Polovica chrbtových svalov (podmienené rozdelenie) sa vyvinula kvôli lezeniu po stromoch a chodeniu po štyroch končatinách. To znamená, že funkcia týchto svalov je priťahovanie. Či už je to telo k upevnenej ruke alebo priťahovanie predmetov k telu. Najjednoduchším príkladom sú zhyby na hrazde. To je ten pohyb, pri ktorom práve tieto svaly pracujú. Ďalším príkladom sú príťahy. Často priťahujete a odťahujete od seba lopatky? Otáčate ich, zdvíhate a tak podobne. Pri dlhodobom sedení dochádza k natiahnutiu krížových a sedacích svalov, chrbtových svalov (najmä trapézy a okolie) a tiež k natiahnutiu svalov na krku (obzvlášť ak máme zle nastavenú obrazovku).

1437019061_sit_5

Situácia s vodičmi automobilovej dopravy je trocha horšia. V ich prípade treba spomenúť ešte k tomu aj dlhodobé asymetrické zaťaženie. Svaly v tomto prípade pohybovo nepracujú. To znamená, že nedochádza ku skráteniu rýchlych svalových vlákien, ktoré bývajú najviac prekrvené. A načo „živiť“ niečo, čo nepracuje? Organizmus jednoducho zablokuje výživu v týchto svaloch. Cievy zoslabnú, obmedzí sa prietok krvi a svaly zostanú nedostatočné vyživené (hypotrofia). Avšak statické zaťaženie napriek tomu pokračuje a to znamená ďalšie hromadenie produktov oxidácie a katabolizmu. Tieto produkty (mnohé z nich sa nazývajú jednoducho „soli“) sa následkom narušenia prekrvenia organizmu neodvádzajú. A tým pádom dostaneme daný obraz. -ťaživú a pichľavú bolesť, obmedzený pohyb (stuhnutosť, strnulosť) a niekedy sa, naopak, objavuje hypermobilita, kedy všetko puká a praská. Týmto sme preskúmali jednu z mnohých príčin.

health2

Teraz prichádza na rad druhá otázka- ako sa s tým dá bojovať? Po prvé- snažte sa nezanedbávať sa. Chronické ochorenia sa neliečia rýchlo a lacno a najlepšia je samozrejme prevencia. Avšak keď už sa Vám to prihodilo, tak sa zvyčajne odporúča:

1. Gymnastika
Rozhýbať svaly, zlepšiť v nich látkovú premenu, trofiku, vylučovanie toxínov a tak ďalej. Gymnastika sa vykonáva podľa určitého algoritmu, ktorý je spojený s istými stanovenými úlohami.
2. Masáž sa považuje za pasívnu gymnastiku pre svaly a kĺby. Vylučuje toxíny z tela, zlepšuje látkovú premenu, zvyšuje elasticitu a kontraktilitu svalov, uvoľnuje kŕče a tak ďalej. V zložitejších prípadoch sa masáž dopĺňa o fyzioterapiu: ultrazvuk, elektroforézu, atď.
4. Manuálna terapia
Je dôležité, aby sa manuálna terapia vykonávala až po stanovení diagnózy na základe RTG alebo CT.
5. Lieky V podstate- diflofenak sodný v akomkoľvek variante. Môže sa skrývať pod rôznymi názvami (olfen, voltaren, diklak).
6. Natiahnutie svalov môže indikovať prietrž (hernia alebo ľudovo povedané aj pruh) či výstupok. V prípade hernií, t.j. keď je disk poškodený a vystupuje do medzistavcového priestoru, sa to rieši chirurgickým zákrokom.

tuina1

Z prieskumu sa zistilo, že v typických prípadoch postačuje prehliadka, vyšetrenie a niekoľko pohybových testov. Avšak ani rönteg nič nepokazí. CT sa odporúča v prípade podrobnejšej diagnózy a tiež keď má lekár podozrenie na herniu alebo výstupok. Po absolvovaní všetkých ostatných vyšetrení, v prípade neurologických porúch, sa odporúča dopplerovský ultrazvuk (DUS) a tiež aj pri určitých špecifických symptómoch.
Tieto postupy sú zaužívané pri bežných prípadoch. V ojedinelých prípadoch sa postupy môžu líšiť, avšak nie je na škodu poznať všeobecné pravidlá.
Každopádne, sledujte svoje organizmus, ľúbte svoje telo a starajte sa oň, pretože telo je oveľa dôležitejšie než mať vyžehlené nohavice či krásne sako.
Veľa zdravia!
A v prípade, že sa u Vás prejavili problémy, my Vám s radosťou pomôžeme masážou a pravidelnou gymnastikou.

Mgr. Eugen Tzmošenko

Leave a Reply

Jazyk stránok
Naši partneri
Najnovšie komentáre
Sme v Facebook
Facebook