Obnova funkcie svalov a kĺbov po zraneniach a chorobách centrálnej nervovej sústavy (CNS)

Obnova funkcie svalov a kĺbov po zraneniach a chorobách CNS predstavuje jednu z najťažších úloh, no zároveň je to aj najzaujímavejšia práca s maximálnym výnosom. Tento typ mravčej a vytrvalej roboty si vyžaduje okrem fyzickej rehabilitácie ešte aj prácu psychológa, najmä pri jednaní s deťmi.
Obmedzenie pohybu svalov a kĺbov vzniká najčastejšie práve po úrazoch. V zime počas lyžovania alebo korčuľovania a v lete na bicykli či skate boarde. Niekedy napokon stačí len tak padnúť na rovnej ploche. V prípade fraktúry treba začať s rehabilitáciou hneď ako Vám zložia sadru. Rehabilitácia by mala zahŕňať masáž (klasickú aj bodovú), pasívnu gymnastiku, PIR (inak povedané: postizometrickú relaxáciu-je to druh špeciálnej gymnastiky s využitím kombinácie dýchania a striedania statického napínania a uvoľnenia svalu). Takáto rehabilitácia umožní obnovu pohybu a svalovej sily. Pri ťažších prípadoch je potrebná aj fyzioterapia (ultrazvuk + preparáty (často steroidy), laserová terapia, elektroforéza, atď.)
V prípade ochorení CNS sa prístup trocha odlišuje, hoci je tiež veľmi podobný (napríklad pri detskej mozgovej obrne, mŕtvici, encefalopatii, traumatických poraneniach mozgu, atď.) V takomto prípade môže terapia trvať dlhšie. Niekedy s ňou treba počítať aj celý život, ak aj nie na úplné pohybové zotavenie, tak aspoň na prevenciu kontraktúry (trvalé skrátenie svalov) a možné zväčšenie rozsahu pohybov. Frekvencia sedení a zaťaženie sa určuje individuálne.
Je nevyhnutné mať na pamäti, že čím skôr začneme s procesom regenerácie, tým rýchlejšie a trvalejšie budú výsledky. Úsilie a maximálna spolupráca sa vyžaduje tak zo strany odborníka ako aj zo strany pacienta (alebo jeho rodičov, ak hovoríme o dieťati).
Pri včasne začatej liečbe sa výsledky môžu prejaviť už počas prvých sedení.
Telefónne číslo v prípade konzultácií: 0940 532 472 alebo kľudne píšte vo forme osobných správ.

Leave a Reply

Jazyk stránok
Naši partneri
Najnovšie komentáre
Sme v Facebook
Facebook